Diagnostyka

Badanie diagnostyczne górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego odbywają się w oddzielnych pracowniach endoskopowych. Pracowni endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego (Pracownia Gastroskopii) oraz Pracowni endoskopii dolnego odcinka przewodu pokarmowego (Pracownia Kolonoskopii) jest połączona z pokojem przygotowań pacjenta wraz z niezależną łazienką. Od 1 stycznia 2012 roku badania diagnostyczne i zabiegi endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego wykonujemy również w znieczuleniu ogólnym. Znieczulenie ogólne wykonywane jest pod kontrolą specjalisty anestezjologa oraz pielęgniarki anestezjologicznej.

Badanie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego

Badania endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego wykonywane są w dwóch pracowniach wyposażonych w dwa kompletne zestawy Evis Exera III oraz w zestaw Evis Exera II firmy firmy Olympus (dwie wieże). Mycie i dezynfekcja sprzętu dokonywana jest w myjni automatycznej Mini ETD 2 PAA (na kwas octowy). Narzędzia używane w czasie endoskopii są każdorazowo przed badaniem i zabiegiem sterylizowane w sterylizatorze Statim 2000. Zakupiony został zintegrowany komputerowy system medyczny ENDOALPHA firmy Olympus, który usprawnił elektroniczny zapis historii pacjenta, usprawnił kontrolę kosztów oraz umożliwił wykonywanie zdjęć przy pomocy przycisków z głowicy endoskopu.

1. Gastroskopia

Gastroskopia jest to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, tj. przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskopia wykonujemy z testem ureazowym na Helicobacter pylori oraz w zależności od wskazań z badaniem histopatologicznym wycinków błony śluzowej przełyku, żołądka, bądź dwunastnicy oraz wycinków z dwunastnicy na ocenę kosmków jelitowych. Gastroskopie wykonywane są przy użyciu wieży Evis Exera III oraz gastroskopu GIF -H185 Najnowocześniejsza wieża Evis Exera III dzięki technologiom optyczno – cyfrowym i wysokiej rozdzielczości obrazu ułatwia rozpoznanie i skuteczne leczenie. Tak zwana funkcja „podwójnej ostrości” pozwala wykonywać bardziej szczegółową obserwcję przechodząc z trybu normalnego do najbliżej ustawionej ostrości. . W wieży zastosowano technologię NBI tj. obrazowanie w wąskim paśmie światła. Zastosowanie technologii NBI usprawnia badania i charakteryzację tkanek zdrowych i patologicznych. Zastosowano również technologię podwójnego ustawienia ostrości. Dzięki temu można dokładniej badać błonę śluzową i naczynia włosowate, korzystając z dwóch wąskich długości fali światła (niebieski i zielony), które są łatwo absorbowane przez hemoglobinę we krwi podczas endoskopowej obserwacji System NBI i ZOOM pozwalają na wykrywanie wczesnego raka w przewodzie pokarmowym.

 

2. Badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego

 

1. Rektoskopia – około 20cm jelita grubego (odbyt i odbytnica)
2. Sigmoidoskopia – około 70 cm jelita grubego (odbyt, odbytnica, esica i zstępnica oraz zagięcie śledzionowe)
3. Kolonoskopia – całe jelito grube (odbyt, odbytnica, esica, zstępnica, poprzecznica, wstępnica, jelito ślepe)
Badania te wykonywane są przy użyciu wieży Evis Exera II aparatem japońskiej firmy OLYMPUS CF Q165I wraz z badaniem histopatologicznym wycinków błony śluzowej.
Do badań dolnego odcinka przewodu pokarmowego służy pracownia kolonoskopii, która połączona jest z pokojem przygotowań pacjenta.

3. USG

USG jamy brzusznej w celu wykrycia zmian chorobowych w wątrobie, pęcherzyku żółciowym, drogach żółciowych oraz trzustce, a także w nerkach i śledzionie. Badania wykonywane są aparatem Aloka SSD 3500 SX z kolorowym Dopplerem. W ramach badań diagnostycznych wykonujemy USG:
-jamy brzusznej (wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, śledziona, nerki, pęcherz moczowy)
-piersi
-szyja (tarczyca, węzły chłonne , ślinianki)
-doły pachowe
-tętnice szyjne i kręgowe
W najbliższym czasie rozpoczniemy badania przepływów w kończynach dolnych.

 

WJK Gastroenterologia Konińska świadczy usługi w zakresie Zespołu Opieki Dziennej tzw Oddział Szpitalny Dzienny Gastroenterologiczny.
Wykonujemy badania diagnostyczne w zakresie endoskopii górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz zabiegi endoskopowe – usuwanie polipów oraz zmian naczyniakowatych (angiodysplazja).W ramach WJK Gastroenterologia Konińska prowadzona jest równolegle działalność w:
Poradnia Gastroenterologiczna prowadzona przez doktor Wiesławę Jabłońską-Kasińską
Pracownia Gastroskopii i Pracownia Kolonoskopii prowadzona przez doktor Wiesławę Jabłońską-Kasińską
Oddział Szpitalny prowadzony przez Ordynatora doktor Wiesławę Jabłońską-Kasińską
Pracownia USG prowadzona przez doktor Annę Szynkę i doktor Michała Szynkę
Poradnia Proktologiczna prowadzona przez doktor Wiesławę Jabłońską-Kasińską