W kwietniu obchodzimy miesiąc świadomości raka przełyku – z tego względu dziś przypominamy o chorobie refluksowej oraz jej powikłaniu, a mianowicie stanie przednowotworym przełyku czyli o przełyku Barretta
Choroba refluksowa przełyku jest bardzo rozpowszechniona na świecie. Może występować w każdym wieku. jest związana z dużym obciążeniem zarówno zdrowotnym, jak i finansowym.
Powikłaniem tej choroby może być przełyk Barretta czyli stan przednowotworowy, który występuje u około 2-3% populacji zachodniej. U wielu osób pozostaje nierozpoznany, czasem wykrywany w gastroskopii, która jest wykonywana z innych powodów. Przełyk Barretta to stan, w którym nabłonek wielowarstwowy płaski wyściełający dalszy odcinek przełyku zostaje zastąpiony przez nabłonek jednowarstwowy walcowaty z metaplazją jelitową. Przełyk Barretta należy podejrzewać, gdy w badaniu endoskopowym stwierdza się nabłonek walcowaty powyżej połączenia żołądkowo-przełykowego. Najgroźniejszym powikłaniem przełyku Barretta jest rak gruczołowy przełyku.
W związku z powyższym celem prewencji raka gruczołowego przełyku wskazany jest nadzór endoskopowy -czyli wykonywanie gastroskopii z pobieraniem wycinków do badania histopatologicznego w odpowiednich interwałach czasowych (zależnych od poprzednich badań endoskopowych/histopatologicznych).