Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) biegunka to oddawanie co najmniej 3 luźnych lub wodnistych stolców na dobę. W zależności od czasu trwania biegunkę dzielmy na ostrą (do 14 dni), przetrwałą (14-30 dni) i przewlekłą (powyżej 30 dni).
Przewlekłe biegunki to częsty scenariusz z jakim pacjent zgłasza się do gastrologa.
Biegunkę przewlekłą można podzielić na:
– wodnistą
– tłuszczową (spowodowaną złym wchłanianiem)
– czy spowodowaną zmianami zapalnymi w jelicie.
Najczęstszą przyczyną biegunki wodnistej jest zespół jelita drażliwego. Szacuje się, że na świecie 10- do 20% populacji cierpi na tą chorobę. W Polsce dotyczy ona około 13% pacjentów dorosłych. Co ciekawe zespół jelita nadwrażliwego występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ale tylko 1 na 20 osób zgłasza się z tego powodu do lekarza. Najczęściej chorują młodzi ludzie w wieku 20-30 lat. Osoby cierpiące na zespół jelita nadwrażliwego (IBS) mają dwukrotnie większą absencję w pracy, a jakość życia ulega znacznemu obniżeniu.
Innym przykładem wodnistej biegunki jest mikroskopowe zapalenie jelita grubego. Rozpoznanie można postawić na podstawie wycinków pobranych z jelita grubego w trakcie kolonoskopii. Leczenie polega na stosowaniu doustnych preparatów – Budosenidu.
Klasycznym przykładem biegunki związanej z zespołem złego wchłaniania jest celiakia czyli choroba trzewna. Często dochodzi tutaj do utraty masy ciała oraz niedokrwistości z niedoboru żelaza. Rozpoznanie stwierdza się na podstawie dodatnich przeciwciał przeciwko celiakii oraz na podstawie obrazu mikroskopowego wycinków pobranych z dwunastnicy w trakcie gastroskopii.
Biegunki zapalne to biegunki spowodowane czynnikiem infekcyjnym (bakterie, pasożyty, wirusy etc. ) oraz biegunki związane z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit czyli wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Crohna. Te dwie ostatnie jednostki chorobowe wymagają wykonania kolonoskopii i stosowania przewlekłego leczenia często immunosupresyjnego. To choroby o tle autoimmunologicznym występujące głównie w młodym wieku, niemniej jednak coraz częściej zdarzają się u osób starszych.

Biegunka nie musi być problemem!

Uwolnij się już dziś 🙂

Porozmawiaj ze swoim gastrologiem