zdjęcie Fotograf Stefan Kasiński instagram kas.innn
Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na wprowadzeniu giętkiego endoskopu przez odbytnicę do jelita grubego. W trakcie badania wprowadzane jest powietrze, co pacjent odczuwa jako rozpieranie.
Boisz się, ze będzie bolało?
Ból jest odczuciem bardzo indywidualnym. W trackie kolonoskopii mogą być podawane leki przeciwbólowe dla większego komfortu pacjenta. Również zmiana pozycji ciała pacjentka pomaga często zmniejszyć ból.
Strach i wstyd przed kolonoskopią biorą często górę nad racjonalnością. Badanie kolonoskopii wzbudza mnóstwo negatywnych emocji, a już po nim okazuje się że wszystkie obawy były przesadzone. Dyskrecja w trakcie badania oraz pozytywne nastawienie personelu już zmniejsza negatywne odczucia.
Statystycznie 10-20% osób może odczuwać ból w trakcie badania. Wśród nich mogą być osoby, które przebyły operacje w obrębie jamy brzusznej i mogą mieć zrosty i osoby bardzo szczupłe oraz te, które są negatywnie nastawione do kolonoskopii. Trudno jest przeprowadzić badanie bezboleśnie jeżeli pacjent jest zestresowany i spięty.
Obecnie rak jelita grubego jest drugim u mężczyzn , a trzecim u kobiet pod względem umieralności z powodu nowotworów w Polsce. To bardzo alarmujące statystyki.
Czy już czas na Twoją kolonoskopię? Zapytaj swojego lekarza 🙂
Podaruj sobie zdrowe jelita – zrób kolonoskopię.