Wykonywanie kolonoskopii jest zalecane raz na 10 lat u wszystkich osób, które ukończyły 50 rok życia oraz po 40 roku życia w przypadku występowania raka jelita grubego u krewnych I stopnia czyli u rodziców oraz rodzeństwa. Jest to postępowanie profilaktyczne, którego celem jest wczesne wykrycie w jelicie grubym zmian, które mogą stanowić punkt wyjścia dla rozwoju raka jelita grubego. Te zmiany to polipy jelita grubego.
Częstość występowania polipów i ryzyko ich zezłośliwienia wzrasta wraz z wiekiem.
Co powinniśmy wiedzieć o kolonoskopii?
1. Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na wprowadzeniu giętkiego endoskopu przez odbytnicę do jelita grubego. W trakcie badania wprowadzane jest powietrze, co pacjent odczuwa jako rozpieranie.
2. Boisz się, ze będzie bolało?
Ból jest odczuciem bardzo indywidualnym. W trackie kolonoskopii mogą być podawane leki przeciwbólowe dla większego komfortu pacjenta. Również zmiana pozycji ciała pacjentka pomaga często zmniejszyć ból.
3. Strach i wstyd przed kolonoskopią biorą często górę nad racjonalnością. Badanie kolonoskopii wzbudza mnóstwo negatywnych emocji, a już po nim okazuje się że wszystkie obawy były przesadzone. Dyskrecja w trakcie badania oraz pozytywne nastawienie personelu już zmniejsza negatywne odczucia.
4. Kolonoskopie można również wykonać w znieczuleniu anestezjologicznym.
Statystycznie 10-20% osób może odczuwać ból w trakcie badania. Wśród nich mogą być osoby, które przebyły operacje w obrębie jamy brzusznej i mogą mieć zrosty i osoby bardzo szczupłe oraz te, które są negatywnie nastawione do kolonoskopii. Trudno jest przeprowadzić badanie bezboleśnie jeżeli pacjent jest zestresowany i spięty.
Obecnie rak jelita grubego jest drugim u mężczyzn , a trzecim u kobiet pod względem umieralności z powodu nowotworów w Polsce. To bardzo alarmujące statystyki.