Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu.
Jelita podobnie jak płuca, a w zasadzie cały nasz organizm nie lubią dymu tytoniowego.
Które odcinki przewodu pokarmowego są szczególnie narażone – informacje zamieszczone są poniżej.
Nikotyna wpływa na rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku, który chroni przed przedostawaniem się treści żołądkowej do przełyku. Konsekwencją tej sytuacji jest ZGAGA.
Jeżeli natomiast chodzi o chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy to palenie tytoniu utrudnia gojenie się owrzodzenia jak i zwiększa ryzyko jego nawrotu.
Z kolei u chorych na chorobę Leśniowskiego – Crohna, którzy byli leczeni operacyjnie i palą papierosy, występuje większe ryzyko nawrotu choroby po operacji. Dlatego też jednym z działań, jakie chorzy na chorobę Leśniowskiego – Crohna mogą podjąć w celu złagodzenia jej przebiegu to zaprzestanie palenia tytoniu.
Palenie papierosów, podobnie jak spożywanie alkoholu wpływa negatywnie na wątrobę. Co ciekawe również toksycznie na wątrobę działają e-papierosy. Palacze znacznie bardziej narażeni są na stłuszczenie wątroby (stłuszczeniową niealkoholową chorobę wątroby), którą w sposób prosty można zdiagnozować w trakcie usg jamy brzusznej.
Na koniec – palenie papierosów to najgroźniejszy czynnik rakotwórczy. W przypadku przewodu pokarmowego zwiększa ryzyko raka: przełyku, żołądka, trzustki wątroby czy jelita grubego!
RZUĆ PALENIE – ZRÓB PIERWSZY KROK DLA SWOJEGO ZDROWIA!