Czym są wzdęcia?
Wzdęcia to objaw chorobowy związany z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach. Synonimem wzdęcia jest bębnica, czyli w języku łacińskim określenie meteorismus.
Wzdęcia występują u 10-30% dorosłych pacjentów, dwukrotnie częściej u kobiet, często występują podczas miesiączki.
Prawidłowo w naszych jelitach stwierdza się około 200 ml gazu. Natomiast około 600 ml gazu na dobę jest z jelit wydalane. W naszych jelitach występuje kilka rodzajów gazów. Są to miedzy innymi wodór, metan czy dwutlenek węgla. Wodów oraz metan powstają wskutek bakteryjnych procesów fermentacyjnych zachodzących w świetle jelita grubego. Dwutlenek węgla najczęściej powstaje wskutek reakcji zobojętniania soku trzustkowego, który ma odczyn zasadowy.
Jakie objawy daje wzdęcie?
Pacjenci uskarżający się na wzdęcia brzucha najczęściej odczuwają uczucie tak zwanego napompowanego brzucha, rozdęcia oraz wewnętrznego rozpierania. Najczęściej wzdęcie to subiektywne odczucie. Czasem bywa trudne do zdefiniowania przez pacjenta.
Z czym można pomylić wzdęcia?
Powiększenie obwodu brzucha, które występuje szybko po posiłku, jest najpewniej wyrazem wzdęcia. Niemniej jednak czasem zdarza się, , że powiększenie obwodu brzucha to inny objaw chorobowy. Można tu wymienić:
– wodobrzusze,
– guz/nowotwory przewodu pokarmowego lub miednicy mniejszej – w tym wypadku wskazane jest wykonanie gastroskopii/kolonoskopii w zależności od umiejscowienia guza,
– powiększenie wątroby/śledziony.
zatem nie można bagatelizować tego problemu i należy udać się do gastrologa.
Najczęściej do wzdęć dochodzi w przypadku:
– zaparcia
– aerofagii
– SIBO czyli zespołu rozrostu bakteryjnego w jelicie cienkim
– celiakii
– IBS czyli w zespole jelita nadwrażliwego
– w dysbiozie jelit.
Pamiętaj – wzdęcie nie musi być PROBLEMEM. Możesz żyć w komforcie!
Życie bez wzdęć jest możliwe 🙂
–